Czas na kiszonki!
Zadanie publiczne. Pomoc obywatelom z Ukrainy mieszkającym na terenie 5 mazurskich powiatów
15 września, 2023
Budowa hali magazynowej Banku Żywności w Piszu – zapytanie ofertowe – 3/2023
8 października, 2023

Czas na kiszonki!

Czas na kiszonki!

Koniec lata to najlepszy czas, by przygotować przetwory na jesień i zimę. Smażąc powidła i konfitury nie zapomnijmy o bardziej zdecydowanych smakach, które oferują nam różnorakie kiszonki.

Proces kiszenia jest jednym z najstarszych i bodaj najzdrowszym sposobem konserwowania żywności. Kiszonki nie wymagają dodawania sztucznych konserwantów i zachowują wartości odżywcze produktu. Są bogate w witaminy (zwłaszcza C, A i E), składniki mineralne i probiotyki, które korzystnie wpływają na nasz układ pokarmowy i odpornościowy.

Ich przygotowanie nie wymaga wyjątkowych zdolności kulinarnych ani specjalistycznego sprzętu – wystarczy słoik z dobrym zamknięciem, woda i trochę soli. Znawcy tematu twierdzą, że ukisić można prawie wszystko, ale zacznijmy od najprostszych rzeczy.

Pierwszy wybór to oczywiście biała kapusta i ogórki, warto jednak pokusić się o mały eksperyment i sięgnąć po buraki. Po kilkudniowym kiszeniu stają się chrupkie i bardzo smaczne, a powstały przy tej okazji buraczany sok rewelacyjnie gasi pragnienie.

Nieoczywistym, ale wartym rozważenia wyborem jest również poczciwa marchew, która w swojej kwaskowej odsłonie oferuje całkowicie odmienne doznania smakowe.

Procesowi kiszenia można również z powodzeniem poddać kalafior, co uatrakcyjni jego smak i sprawi, że stanie się on łatwiej strawny.

Prawdziwym przebojem ostatnich lat jest kimchi, które przywędrowało na polskie stoły z dalekiej Korei. To pikantne lub wręcz bardzo ostre sfermentowane warzywa, bogate w witaminę C, karoten, błonnik, żelazo i wapń. Kimchi jest niskokaloryczne, a dzięki swojemu prozdrowotnemu działaniu często zalicza się je do grupy tzw. superfoods.

Ale, ale… Koniec czytania, bierzemy się za kiszenie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *