Lodówka dla każdego!
Komu i jak pomagamy?
20 stycznia, 2025
I Ty możesz pomagać!
21 lutego, 2025

Lodówka dla każdego!

Lodówka społeczna Mazurskiego Banku Żywności

Na chwilę powróciła zima i wysokie temperatury wyjątkowo nie dezorganizują nam życia, jednak nie ma się co łudzić – ten stan nie będzie trwał zbyt długo. Wtedy z pomocą przyjdą nam lodówki, zwłaszcza te społeczne.

Idea zorganizowanej pomocy charytatywnej narodziła się pod koniec XVIII wieku, gdy jeszcze nikt nie wyobrażał sobie elektrycznej lodówki, a podatną na zepsucie żywność przechowywano w piwnicach lub lodowniach.

„Nowoczesną” lodówkę wynaleziono wprawdzie już w 1913 roku, ale znane nam z dzisiejszych ulic lodówki społeczne, czyli jadłodzielnie umożliwiające bezobsługowe udostępnianie potrzebującym nadwyżek żywności, to jednak historia dość nowa.

W 2010 r. niemiecki dokumentalista Valentin Thurn nakręcił głośny film o marnowaniu żywności, ale na tym nie poprzestał. Poza poruszeniem ludzkich sumień postanowił również zmierzyć się z tym problemem w bardziej konkretny sposób i niebawem uruchomił w Berlinie sieć lodówek społecznych. Jego idea była prosta – każdy, kto ma w swojej domowej lodówce nadwyżkę żywności, powinien mieć możliwość łatwego przekazania jej innym, zamiast wyrzucać do śmieci pełnowartościowe produkty. Pomysł chwycił, a założona przez Thurna internetowa platforma wymiany tylko w pierwszym roku zarejestrowała 30 tys. użytkowników.

Wieść o niemieckim eksperymencie szybko rozniosła się w Europie i poza jej granicami. Już w 2015 r. własnej jadłodzielni dorobili się mieszkańcy baskijskiego Galdakao, a rok później pierwsze lodówki społeczne pojawiły się w Anglii oraz Indiach.

Specyficzna forma przekazywania żywności okazała się niezastąpiona podczas pandemii Covid-19, kiedy bezpośrednie kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Od tego czasu powstało wiele nowych jadłodzielni, które z powodzeniem działają po dziś dzień – również w Piszu!

My otworzyliśmy naszą pierwszą lodówkę w czerwcu 2022 r., wspólnie z Piskim Zakładem Aktywności Zawodowej „Wieża” i stowarzyszeniem Mazurskie Centrum Aktywności Lokalnej Karwik.

Dziś w Piszu działają już trzy społeczne jadłodzielnie:

  • przy Wieży Ciśnień, ul Gdańska 11
  • przy sklepie Wicik Sklep, ul. Warszawska 28
  • przy plebanii Parafii św. Jana Chrzciciela, ul. Armii Krajowej 2

Lodówki są czynne przez 24 godziny na dobę – zapraszamy wszystkich do korzystania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *