Dobry rok, niełatwy rok
Wszystkiego dobrego!
22 grudnia, 2022
Będziemy szkolić w Kolnie
20 lutego, 2023

Dobry rok, niełatwy rok

Ostatnie 12 miesięcy postawiło przed Mazurskim Bankiem Żywności wiele nowych wyzwań. Byliśmy wprawdzie przygotowani do prowadzenia naszej codziennej działalności, ale wybuch wojny w Ukrainie i skala związanych z nią zmian społecznych zaskoczyły nas tak samo, jak wszystkich wokół. Uznaliśmy, że w tak skrajnej sytuacji nie możemy udawać, że to nas nie dotyczy – tak jak nie możemy zapominać, że my też możemy z dnia na dzień zostać zmuszeni do ucieczki z naszych domów. Nie mogliśmy zostawić bez pomocy naszych ukraińskich sąsiadów.

Zareagowaliśmy tak szybko, jak to było możliwe. Pierwszą zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy rozpoczęliśmy jeszcze w lutym, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Magazyn Mazurskiego Banku Żywności szybko stał się wielkim centrum pomocowym, w którym nasi niezawodni wolontariusze sortowali dary ze zbiórek, przygotowywali paczki i wydawali je potrzebującym.

Dla naszych nowych sąsiadów zorganizowaliśmy także specjalny punkt informacyjny.

Nie zapomnieliśmy o ukraińskich żołnierzach i cywilach, którzy zostali w owładniętym wojną kraju.

W 2022 roku otrzymaliśmy również dotację z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, a Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dofinansowała realizowane przez nasz Bank zadanie publiczne „Wolontariat dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc w gminach: Kolno, Ełk, Pisz, Biała Piska,Orzysz, Ruciane Nida”. Cieszymy się, że nasza dotychczasowa praca została zauważona i doceniona.

Pod koniec czerwca wspólnie z Piskim Zakładem Aktywności Zawodowej „Wieża” i Mazurskim Centrum Aktywności Lokalnej Karwik uruchomiliśmy Jadłodzielnię Pisz – pierwszą lodówkę społeczną w naszym mieście!

2022 rok to rok ważnych zmian dla nas samych. Zmieniając nazwę i logo, zmieniliśmy też formułę i zasięg działania. Lokalny Bank Żywności w Piszu stał się regionalnym Mazurskim Bankiem Żywności!

Zaangażowaliśmy się także w rozwój wolontariatu i długofalową współpracę z firmami, które tak jak my chcą mieć swój udział w zmienianiu świata na lepsze. Najlepszym przykładem jest tu polski oddział Dell Technologies, z którego wolontariuszami zrealizowaliśmy już dwa duże projekty.

Koniec minionego roku przyniósł nam również wspaniałą wiadomość – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał nam dofinansowanie na budowę nowej hali magazynowej!

Czy jesteśmy zmęczeni? Troszkę pewnie tak.
Czy jesteśmy dumni i szczęśliwi? Ależ oczywiście!
Czy w tym roku uda nam się dokonać więcej? To wysoce prawdopodobne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *