23 i 24 września Mazurski Bank Żywności gościł w Piszu silną reprezentację wolontariuszy z firmy Dell Technologies, z którą łączy nas wspólny projekt społeczny „Miska pomocy z Dell”.
Choć w ostatni wrześniowy weekend pogoda była fantastyczna, nasi goście nie przyjechali na Mazury w celach turystycznych i już w chwilę po wyjściu z autokaru przystąpili z zapałem do pracy.
Pierwszym zadaniem było gotowanie. Tu jak zwykle nieocenione zasługi oddała nasza niezawodna kuchnia polowa, wokół której zaczęły się niebawem rozchodzić smakowite aromaty.
Całość prac koordynowała mistrzyni sztuki kulinarnej Luiza Ślazewicz, nie pierwszy już raz wspierająca Mazurski Bank Żywności swoimi umiejętnościami i promiennym uśmiechem.
Podczas gdy trzy przepyszne zupy bulgotały na ogniu, pojawili się kolejni goście – tym razem ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Orzyszu, dla którego podopiecznych gotowali tego dnia wolontariusze Dell Technologies.
Dyrektorka Domu Kamila Sokołowska opowiedziała nam o codziennym funkcjonowaniu placówki, prowadzonych w niej programach, a przede wszystkim o problemach osób, dla których Dom Samopomocy został stworzony.
Poruszająca opowieść o zawiłościach ludzkich losów przerodziła się w dłuższą rozmowę i zanim się obejrzeliśmy, jedzenie było już gotowe.
Zupy zostały przelane w termosy i zapakowane do samochodu, którym udały się w podróż do jadalni orzyskiego Domu Samopomocy. Misja wykonana!
Tymczasem minęła dopiero połowa dnia i nasi dzielni wolontariusze poprosiła o przydzielenie następnych zadań. Pierwszy zespół pojechał do magazynu Mazurskiego Banku Żywności, by tam pomóc w sortowaniu odzieży zebranej dla uchodźców z Ukrainy.
Druga grupa pojechała z rewizytą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Orzyszu, a trzecia kontynuowała kulinarną przygodę, wyrabiając tradycyjne mazurskie kiełbasy pod czujnym okiem masarskiego mistrza Kazimierza Murzyna.
Obfitujący we wrażenia dzień zakończyliśmy wspólną kolacją w Hotelu Nidzkim, który udzielił gościny wolontariuszom.
Ostatnim punktem programu był zaplanowany na sobotni poranek wykład poświęcony ziołolecznictwu i profilaktyce zdrowotnej, który wygłosiła dla nas Tamara Rodenko z Domu Polonii na Wschodzie z siedzibą w Charkowie.
Dowiedzieliśmy się z niego bardzo wielu ciekawych rzeczy, ale czas biegł nieubłaganie i wkrótce trzeba było pożegnać się ze wspaniałymi wolontariuszami z Dell Technologies.
Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie. Świetnie nam się razem pracowało i z dumą oglądało efekty tej pracy.
Dziękujemy Wam za wspólny weekend!