Wolontariat dla Ukrainy – podsumowanie projektu
Mazurski Bank Żywności - gotowanie Zero Waste
Gotowanie pod Mrówką
9 lipca, 2022
Jak ułożyć produkty w lodówce?
Jak ułożyć produkty w lodówce?
29 sierpnia, 2022

Wolontariat dla Ukrainy – podsumowanie projektu

Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła nasze plany na ten rok, ale dramatyczna sytuacja za wschodnią granicą, a po chwili również w Polsce, nie pozostawiła nam wyboru – musieliśmy działać.

W maju, czerwcu i lipcu Mazurski Bank Żywności (Bank Żywności w Piszu) realizował zadanie publiczne pod nazwą „Wolontariat dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc w gminach: Kolno, Ełk, Pisz, Biała Piska, Orzysz, Ruciane Nida”, dofinansowane ze środków budżetu państwa.

Nasza praca polegała m.in. na koordynacji zbiórek żywności, ubrań, środków higienicznych i opatrunkowych przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy oraz koordynacji działań wolontariuszy biorących udział w zbiórkach lub udzielających pomocy uchodźcom.

W ramach tego przedsięwzięcia Mazurski Bank Żywności pomógł 1102 uchodźcom mieszkającym na terenie 6 gmin, przekazując paczki i dary o łącznej wadze 12,5 tony!

Uruchomiliśmy ponadto punkt informacyjny dla uchodźców, w którym udzielaliśmy pomocy językowej, informowaliśmy o miejscach pomocy prawnej, psychologicznej, medycznej oraz edukacyjnej. Tłumaczyliśmy formularze, wypełnialiśmy dokumenty oraz doradzaliśmy, gdzie można szukać pracy bądź zapisać dzieci na zajęcia szkolno-edukacyjne. Pomocy udzielały Alla i Tamara. Nasz punkt odwiedziły setki osób.

W dniach 24-25 czerwca odbyła się wielka zbiórka żywności i innych niezbędnych artykułów.

Zbiórka była prowadzona w 22 sklepach (w tym sieci Lewiatan, Kaufland, Prim, PoloMarket, Centrum Delikatesy, Arhelan, Jawa i Dino) w miejscowościach: Kolno, Biała Piska, Pisz, Ełk, Orzysz, Ruciane Nida. W akcji udział wzięło 92 wolontariuszy, w tym:

  • Hufiec ZHP Kolno
  • Centrum Integracji Społecznej w Kolnie
  • Stowarzyszenie MONAR w Gaudynkach
  • Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot w Ełku
  • Kolnieńska Grupa Pierwszej Pomocy
  • PŚDS Biała Piska (Stowarzyszenie BETEL)
  • Centrum Integracji Społecznej w Piszu
  • grupa ukraińskich wolontariuszy
  • wolontariusze seniorzy.

Przez dwa dni zbiórki w sklepach zebraliśmy 1 800 kg żywności i 500 kg chemii oraz innych niezbędnych artykułów. Łączna waga zebranych dóbr w czasie tej zbiórki to 2,3 tony.

Wielkie wsparcie okazały nam również firmy Animex Foods, JBB, Mlekpol i Hebe Polska – dzięki nim pozyskaliśmy dodatkowo aż 10,2 tony żywności i artykułów higienicznych. W transporcie pomagały nam firmy Ekopal i Bialmed.

W całym projekcie aktywnie wspomagały nas również lokalne zakłady pracy, szkoły, urzędy i media.

Na uwagę zasługuje zaangażowanie wolontariuszy, którzy zajmowali się sortowaniem rzeczy, układaniem, pakowaniem i wydawaniem paczek. Łącznie w całym projekcie wzięło udział 260 wolontariuszy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i firmom, które włączyły się do naszych działań i wsparły nas swoim czasem, darami i środkami finansowymi. Wspólnie zdaliśmy egzamin z obywatelskiej odpowiedzialności oraz umiejętności samoorganizacji i współpracy.

Byliście wspaniali!

Zadanie publiczne pt. „Wolontariat dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc w gminach: Kolno, Ełk, Pisz, Biała Piska, Orzysz, Ruciane-Nida”, dofinansowane z budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Więcej o projekcie na stronie https://www.bankzywnosci.pisz.pl/zadanie-publiczne-pomoc-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *