Masz ziemniaka? Podziel się!
Wspólne sortowanie zebranej żywności
Liczymy, dzielimy, rozwozimy
30 października, 2020
Tona ziemniaków to baaaardzo dużo placków.
Cała góra ziemniaków
12 listopada, 2020

Masz ziemniaka? Podziel się!

Akcja Ziemniak

ziemniak (Solanum tuberosum L.) – znany szerzej jako kartofel. Może i niepozorny, ale słynie z mnogości swoich zastosowań.

Maria Antonina wpinała jego piękne kwiaty we włosy, a użytkownicy ostrych narzędzi stosowali go do usuwania rdzy. Młody Adam Mickiewicz nawet zaczął pisać o ziemniaku poemat, a wynalazcy w różnych epokach eksperymentowali z kartoflem jako źródłem prądu elektrycznego bądź surowcem do wyrobu plastyku.

Cóż, gdyby nie uprawa ziemniaków, Matt Damon w filmie „Marsjanin” nie przeżyłby na Czerwonej Planecie.

OK, to fikcja, ale niezupełnie – w końcu to ziemniak był pierwszą rośliną, która wykiełkowała i urosła w przestrzeni kosmicznej.

Wróćmy jednak z ziemniakiem na Ziemię. Ta wspaniała roślina jest smacznym, pożywnym warzywem, bez którego trudno byłoby dziś sobie wyobrazić polską kuchnię. A jednak.


Wielu spośród naszych podopiecznych nie może pozwolić sobie nawet na zwykłe ziemniaki, dlatego rozpoczynamy Akcję „Ziemniak” i prosimy Cię o pomoc.


Możesz nas wesprzeć, przekazując do Banku Żywności ziemniaki lub środki finansowe na ich zakup.

Jeśli wybierzesz ten drugi sposób, będziemy wdzięczni za wpłaty na rachunek bankowy 79 9364 0000 2002 0039 7689 0001 z dopiskiem „Akcja Ziemniak”.

Średni koszt przebranych ziemniaków o wysokiej jakości spożywczej to ok. 1000 zł za tonę. Im więcej, tym lepiej, przyda się więc każda, dosłownie każda złotówka.


Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *