Robimy pierogi!
Wystąpienie wiceprezes Moniki Modrzejewskiej
Uroczysta inauguracja
7 września, 2020
Mlekpol
Chłodnik od Mlekpolu
16 września, 2020

Robimy pierogi!

Warsztaty kulinarne z Maciejem Maciejewskim

10.09.2020 zorganizowaliśmy w Piszu warsztaty kulinarne dla grupy 10 uczestników Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2019-2020.

Gospodarzem spotkania był szef kuchni, Pan Maciej Maciejewski, pod którego okiem nasi dzielni uczestnicy wzięli się za gotowanie. Cel: najlepsze na świecie pierogi z pokrzywami, suszonymi pomidorami, cebulką i czosnkiem :-).

Kucharzenie poszło bardzo sprawnie, a humory dopisywały. Same pierogi okazały się świetne i błyskawicznie zniknęły z talerzy – zgodnie z wyznawanymi w naszym Banku zasadami nie zmarnowało się nic 🙂

Za użyczenie sali i dostępu do kuchni serdecznie dziękujemy Hotelowi Roś z Pisza. Zarząd Banku z wielką przyjemnością informuje, że za okazaną życzliwość i postawę Zero Waste Hotel Roś został odznaczony Kryształowym Medalem Przyjaciela Banku Żywności w Piszu.

Dla wszystkich, którzy czytając powyższy opis zdążyli już zgłodnieć, zamieszczamy

Przepis na pierogi z pokrzywą i suszonymi pomidorami

Ciasto na pierogi
0,5 kg mąki typu 450
250 ml wody
0,01 ml oleju
szczypta soli (na trzy palce, czyli średnie szczypty)

Mąkę wsypujemy do miski. Dodajemy sól, zagotowujemy wodę, dolewamy ją do miski z mąką i dodajemy olej. Wszystkie składniki mieszamy drewnianą łyżką. Następnie zaczynamy wyrabiać ciasto – tak długo, aż po przecięciu ciasta pojawią się pęcherzyki powietrza.

Farsz
10 szt. pokrzyw (same liście)
25 g suszonych pomidorów
sól do smaku
gałka muszkatołowa do smaku
pieprz do smaku
czosnek świeży do smaku

Liście pokrzywy blanszujemy, czyli wrzucamy do wrzącej wody na ok. pół minuty. Następnie przerzucamy je do zimnej wody – najlepiej z lodem (najwygodniej zrobić to na metalowym sicie), osuszamy, odciskamy z nadmiaru wody i kroimy. Dodajemy przyprawy i zblendowane suszone pomidory.

Ciasto rozwałkowujemy, wycinamy okręgi o średnicy ok. 6 cm. Wkładamy farsz, składamy na pół i zaciskamy końcówki. Gotujemy do wypłynięcia, od czasu do czasu delikatnie mieszając drewnianą łopatką.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *